PLEVNE KAHRAMANI…

GAZİ OSMAN PAŞA; ödüllü romancı Okay Tiryakioğlu’nun ilk tarihî romanı. İlk baskısı Ağustos 2008 tarihinde okuyucuya sunulmuş, benim elimdeki ise Haziran 2017 tarihli 9. Baskı.

Okay Tiryakioğlu’nun okumuş olduğum beşinci kitabı. Diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabını da okumaktan büyük zevk aldım diyebilirim. Yıllardır Tokat’ta ikamet eden biri olarak Gazi Osman Paşa ile ilgili bir kitabı okumamak olmazdı…

Okumaya başladığımda sayfalarını zor çevireceğim bir kitap olduğunu anladım. Cümleler çok uzun, zaman ve mekan bir anda değişiyor. Bu sebepten dolayı ilk 100-150 sayfa okumakta çok zorlandım. Sayfalar ufacık bir dalgınlığımı affetmiyor ve okuduğum sayfayı tekrar okumak zorunda kalıyordum. Lakin kitabın içerisine yazarın özenle nakşettiği heyecana kendimi kaptırdığımdan olumsuzluk gibi bahsettiğim bu durumların beni kitaptan uzaklaştırmadığını da söylemeliyim.

Ufak bir eleştiriden sonra kitabın içeriğine geçecek olursam. Plevne Muharebesinin öncesi ve muharebe anı anlaşılır ve akıcı bir üslupla anlatılmış. Osman Paşa’nın ve askerlerin yaşadığı zorluklar, yaşanan akıl oyunları, olayların gelişmesi ve sonuçlanması. Kitaptaki heyecana kendinizi kaptırmamak elinizde değil. 100-150. sayfalardan sonra kitap öyle akıcı hale geliyor ki kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Tarihe ve Tarihi Romanlara ilgi duyan tüm okuyuculara gönül rahatlığıyla okumalarını tavsiye ederim.

Plevne bir zafer değil, lâkin bizim için neden bir zafer niteliği taşıdığını merak etmiyor musunuz?..

Kitaptan alıntı: “Beni yendiniz,” dedi ifadesiz bir sesle, “artık benim o kılıcı taşımaya hakkım yoktur, Çar Hazretleri.” Ancak Çarın cevabında samimi olduğu anlaşılıyordu, “Hayır Osman Paşa, siz bana değil, yazgınıza teslim oldunuz ve bu benim açımdan gerçek bir galibiyet sayılmaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir