FATİH Sultan Mehmet Han

Kitabın Yazarı: Okay TİRYAKİOĞLU
Yayıncı Kuruluş: Timaş Yayınları
Yayınlanma Tarihi: Nisan/2015
Kitabın Türü: Tarihi Roman
Kitabın sayfa sayısı: 428

İlk olarak: Kitabı elimize aldığımızda bizi dev bir kartala, büyüleyici ve bir o kadar da sade, işlemeli bir kılıç karşılıyor. Bu tasarım da kitap hakkında düşüncelerinizin anında oluşmasını sağlıyor.
Kitabı okumaya başladığınız andan itibaren ise kitap sizi o mükemmel kurgu, yazarın kullandığı kolay anlaşılır dili ve tasfiriyle daha ilk sayfadan
kendine hapsetmeyi başarıyor. Son sayfaya kadar eserde sürekli var olan aksiyon, edebiyat, diyaloglar, duygu, akıl ve erdem kitabı
elinizden bırakmanızı imkansız hale getiriyor.
Yazar bu eserinde, ağırlıklı olarak İstanbul’un Fethi’ni anlatmak yerine Fatih Sultan Mehmed Han’ın ahlakı, gençliği, eğitimleri, savaşları ve seferleri hakkında okuyucuya gayet iyi bir şekilde açıklıyor. Fatih’in nasıl Fatih olduğunu, tarih derslerinde anlatıldığı gibi basit bir devlet adamı mı yoksa; edebiyat, coğrafya, sanat, spor, bilim alanlarıyla ilgilenen alim ve yiğit bir devlet adamı mı olduğunu anlamak ve çocuklarınıza atasını daha detaylı anlatabilmek istiyorsanız okumanız gereken eserin bu olduğuna inanıyorum.
Eğer sizlerin de tarihi romanlara ayrı bir ilginiz varsa ve başka yazarlara ait sade, sıkıcı (ders kitabı niteliğinde) sizi tatmin etmeyen kitaplara rakip olabilecek, içerisinde yaşayabileceğiniz, ağlayıp gülebileceğiniz ve en önemlisi ruhu olan bir kitap arıyorsanız bu eseri şiddetle tavsiye ederim.

Kitaptan Alıntı: Molla Muhyiddin’in sesi duyuldu o sırada. “Eğer padişahlığına itimaden mahkemenin hükmüne karşı gelseydin, bu defa hakkından gelecek olan şu koca topuzdu Devletlum.” Tatlı sert bir ifadeyle, az gerisinde duran mahkeme muhafızlarından birinin elindeki koca topuzu gösteriyordu genç Molla.
Mehmed Han gülümseyerek Kul Ömer’in belinde asılı iri kılıcı işaret etti. “Sen de padişahlığımdan ürkerek kanun ve nizamın hükümleri dışına çıksaydın hakkın Ömer’in kınındaki şu koca kılıçtı Molla.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir